UTZ ve Rainforest Alliance güçlerini birleştiriyor

Ocak 2018’de Rainforest Alliance ile birleştik. Güçlerimizi birleştiriyoruz, çünkü bir arada daha büyük bir etkimiz olabileceğini ve birlikte çalıştığımız paydaşlara daha iyi bir ortak olabileceğimizin bilincindeyiz.

Birleşmenin sizin için ne anlama geldiğini daha detaylı görebilirsiniz:

Yeni Rainforest Alliance sertifikasyon standardı için açık geri bildirim otumunuda yerinizi alın. Geri bildirimleriniz önemli sorunların doğru bir şekilde ele alındığını kontrol etmek, standardın oluşturulmasını ve öngördüğümüz iyileştirme metodlarını değerlendirmek ve aynı zamanda toplanan diğer tüm geribildirimlerden bir şeyler öğrenmek adına bir fırsat olarak bizim için çok önemlidir. Yeni standart 28 Şubat 2019 tarihine kadar açık olacak olan ilk açık geri bildirim turu için yayınlanmaktadır.

İngilizce versiyonunu buradan bulabilirsiniz.

Osman Tekinarslan
Country Representative for Turkey

Sürdürülebilir fındık için UTZ Programı

UTZ Hakkında

UTZ, sürdürülebilir çiftçilik için bir program ve etikettir. UTZ Programı sayesinde çiftçiler daha iyi mahsuller yetiştirir, daha fazla gelir elde eder ve çevreyi koruyup, dünyanın doğal kaynaklarını güvence altına alarak daha iyi fırsatlar yaratırlar.

UTZ, kahve ve kakao konusunda dünyadaki en büyük programdır. Bu da, en doğru uygulamaların hayata geçirilmesi konusundaki uzmanlığı ve profesyonelliği açısından oldukça başarılı bir geçmiş performansa sahip olduğunun kanıtıdır.

Fındık

Türkiye’deki fındık sektörünün karşı karşıya olduğu sürdürülebilirlik sorunlarıyla ilgili bilinç giderek artmakta ve eskiye göre çok daha fazla sayıda tüketici sürdürülebilir ürünler talep etmektedir.

Fındık sektöründeki sürdürülebilirlik sorunlarına yanıt verebilmek, ürünlerinde daha sürdürülebilir malzemeler kullanmak isteyen şekerleme şirketleri için de doğal olarak bir sonraki adımdır.

Fındık sektöründe karşılaşılan temel zorluklardan biri de, fındık hasadı yapan işçilerle ilgili sosyal sorunlardır. Bu sorunlar arasında çocuk işçi çalıştırılması, kötü barınma koşulları, etnisite, yasadışı işçi çalıştırılması ve resmi sözleşmeler bulunmaması yer alır.

Ayrıca, Türkiye’deki ortalama verimlilik  fındık yetiştirilen diğer bölgelere göre daha düşüktür ve farklı üretim bölgeleri arasında önemli verim farklılıkları vardır.

Çok paydaşlı bir katılım süreci vasıtasıyla, sürdürülebilir fındık üretimi için taslak standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlar, adil, güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları, iyi tarım uygulamaları ve çevrenin korunması ile ilgilidir.

UTZ Fındık Programı

UTZ fındık programı 14 üretici grubun 4000’i aşkın çiftçisini kapsamaktadır. Bu gruplar Doğu ve Batı Karadeniz bölgesinde yer almaktadırlar (Programımızda yer alan ihracatçılarımızın listesini aşağıda bulabilirsiniz).

2015 yılında ilk sertifikalı fındıklarımız üretildi, program üyelerine satıldı ve 2016 yılında perakendecilerin raflarında yerini aldı. Yeni perakendeciler ve markalar programımıza katılarak, UTZ programına talebi arttırmaya devam etmektedirler.

Iletişim rehberi UTZ Fındık Programı Üyeleri için

2015 Mevcut sertifika sahipleri

Producers Hazelnut program 2015

 

2016 Hasat dönemi yeni sertifika sahipleri

Producers joining the hazelnut program in 2016

Fındık üreticisi olarak UTZ programına katılma basamakları

Aşağıdaki kategorilere dahil olmanız durumunda üretici olarak dikkate alınacağınızı lütfen unutmayınız:

 • Bir üretici grubunu yöneten ziraat odası, fındık kooperatifi, ortaklık, üretici birliği ya da özel firma iseniz (Grup Sertifikasyonu)
 • Farklı yerlerde olan birden fazla üretici grubunu yöneten fındık kooperatifi, ortaklık, üretici birliği ya da bir üretici grubunu yöneten özel firma iseniz (Çoklu Grup Sertifikasyonu)
 • Fındık bahçeniz var ise (Bireysel Sertifikasyon)
 • Birden fazla farklı yerlerde fındık bahçelerinin sahibi iseniz (Çoklu Arazi Sertifikasyon)

Üretici olarak UTZ sertifikasına nasıl sahip olursunuz?

Başvurmadan Önce

 • Kayıt olmak için https://portal.utz.org/ linki ile UTZ’nin sürdürebilirlik portali MultiTace üzerinden üye kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt sırasında teknik desteğe ihtiyaç duyarsanız techsupport@utz.org adresinden destek ekibimiz ile iletişime geçiniz. Program içeriği ile ilgili sorular için membersupport@utz.org adresinden bize ulaşabilirsiniz. Sistemimize dahil olduktan sonra, Türkiye’ deki saha ekibimiz başlangıç işlemleri için firmanıza destek olmak adına iletişime geçecektir. UTZ; çalışanlarınızın kapasitesini oluşturmak için yıl içerisinde eğitimler düzenleyecektir.
 • Grup sertifikasyonu için gerekliliklerden biri, işleyen bir İç Yönetim Sistemi’ nin (İYS) olmasıdır. Temel Davranış Kuralları’ nı ve Fındık Modülü’ nü okuyunuz, İYS’ yi kurunuz ve standartları uygulamaya başlayınız.
  İlerleyişinizi gözlemlemek için, Temel Davranış Kuralları için kontrol listesi’ ni ve Fındık Modülü için kontrol listesi’ ni destek için kullanabilrsiniz.
 • Program kurallarını, yapısını, sertifikasyon sürecini ve üretici olarak sizi ilgilendiren diğer konuları bulabileceğiniz Sertifikasyon Protokol’ ünü okuyunuz.
 • Dış denetimler başlaman önce, sertifikalandırılmak istenen bütün grup üreticileri kapsama dahil olmak için İç Yönetim Sistemi (İYS) tarafından denetlenmeli ve onaylanmalıdır. İYS kılavuzu bu gereklilikleri uygulamanıza yardımcı olabilir (online olarak mevcut). Fındık için Davranış Kuralları denetimi hasat sezonunda hasat aktiviteleri sırasında gerçekleştirilmesi gerektiğini lütfen unutmayınız.

Başvuru

 • Davranış Kuralları ve Ürüne Özel Modül gerekliliklerine uyduktan sonra, MultiTrace portali üzerinden denetimi gerçekleştirmek için UTZ’ nin onayladığı Sertifikasyon Kuruluşları (SK) ile iletişime geçiniz. Farklı Sertifikasyon Kuruluşları opsiyonlarını değerlendirebilir ve size en uygun olanı seçebilirsiniz. Denetimin planlanmasının biraz zaman alabileceğini unutmayınız, bu nedenle Sertifikasyon Kuruluşları ile hasattan en az 2 ya da 3 ay önce irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Eğer sorunuz var ise lütfen UTZ Fındık Programı Ülke Temsilcimiz ile osman.tekinarslan@utz.org aracılığı ile irtibata geçiniz. Onaylanmış Seretifikasyon Kuruluşları listesini buradan bulabilirsiniz.
 • UTZ, Sertifikasyon Kuruluşu’ ndan sertifika onayınızı ve denetim raporunuzun özetini aldıktan sonra ve bütün dökümanlar tamamlandığında MultiTrace’ de bulunan izlenebilirlik sistemimize ulaşmanızı sağlayan bir sertifikaniz olacaktır. Artık UTZ sertifikalı fındık satabilirsiniz!

UTZ sertifikası sahibisiniz, şimdi ne yapmalı?

Her UTZ sertifikalı fındık sattığınızda, satışı kayıt etmelisiniz. Bu işlemler kayıttan sonra hesap bilgilerinizi kullanarak online olarak MultiTrace’ e kayıt edilmelidir.

Sistemin nasıl kullanılacağını açıklayan kullanım kılavuzuna ve teknik destek için techsupport@utz.org adresinden ulaşabilirsiniz. İzlenebilirlik prosedürü ile ilgili yardım taleplerinizi membersupport@utz.org aracılığı ile Destek Ekibi’ mize iletebilirsiniz.

İletişim

Başka sorunuz var ise, lütfen UTZ Fındık Programı Ülke Temsilcimiz ile e-mail yoluyla osman.tekinarslan@utz.org  ya da telefon yoluyla +90 533 281 9395 iletişime geçiniz.

Sertifikasyon dökümanlarını indirmek için Kaynak Kütüphanesi’ ni ziyaret ediniz. Ayrıca UTZ Fındık Programı Türkiye Saha Sorumlumuz ile e-mail yoluyla furkan.oncu@utz.org  ya da telefon yoluyla + 90 555 499 30 12 iletişime geçip bu dökümanları talep edebilirsiniz.

MultiTrace portali ile ilgili teknik destek için techsupport@utz.org, program içeriği ile ilgili sorular için membersupport@utz.org adresinden bize ulaşabilirsiniz.